ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ СУДОВОГО ПРОВАДЖЕННЯ НА ПІДСТАВІ УГОД: АСПЕКТИ НЕУПЕРЕДЖЕНОСТІ СУДУ

Автор(и)

  • І.В. Гловюк АО «Баррістерс»

DOI:

https://doi.org/10.32843/juridica/2020.1.5

Ключові слова:

судове провадження, угода, неупередженість суду, право на захист, преюдиціальність, внутрішнє переконання

Анотація

Стаття присвячена дослідженню проблем- них питань судового провадження у кри- мінальному провадженні на підставі угод у аспекті неупередженості суду. У статті проаналізовано аспекти неупе- редженості суду у аспекті практик ЄСПЛ, зокрема щодо кримінального провадження на підставі угод. Зазначено, що алгоритм дій суду у підготов- чому судовому провадженні регламентовано нечітко, адже, на відміну від ч. 8 ст. 469 КПК України, указано, якщо угоди досягнуто під час судового провадження, суд невідкладно зупиняє проведення процесуальних дій і переходить до розгляду угоди. Проте, КПК України не передбачає такого процесуаль- ного рішення, як «зупинення проведення про- цесуальних дій». А отже, слід керуватися ч. 8 ст. 469 КПК України та ч. 1 ст. 334 КПК України, у відповідності до якої матеріали кримінального провадження можуть об’єдну- ватися в одне провадження або виділятися в окреме провадження ухвалою суду, на розгляді якого вони перебувають. Таким чином, у під- готовчому провадженні має бути прийняте судове рішення про виділення у окреме прова- дження, яке здійснюється на підставі угоди. Відмічено, що питання стосовно необхідно- сті передання матеріалів виділеного кримі- нального провадження іншому складу суду чи розгляду його тим складом суду, який при- йняв рішення про виділення, у КПК України не регламентовано. Якщо один і той же склад суду розглядає виділене провадження щодо угоди, поста- новляючи при цьому вирок, то він фактично визнає доведеними наявність фактичних підстав для визнання винуватості. Тобто, навіть формально не постановляючи рішення стосовно особи, провадження щодо якої здійснюється у загальному порядку, і не виходячи за рамки меж судового розгляду, у складу суду вже формується переконання стосовно доведеності фактичних обста- вин кримінального провадження. Внутрішнє переконання стосовно фактичних обста- вин кримінального провадження вже фор- мується, а тому виникають обґрунтовані сумніви стосовно безсторонності суду при наступному розгляді кримінального прова- дження у загальному порядку. Аргументовано, що у разі надходження до суду кримінального провадження, у якому угоду укладено із одним із обвинувачених, які вчинили кримінальне правопорушення у співучасті, кримінальне провадження у цій частині ухвалою суду має виділятися у окреме провадження і у цій же частині передаватися для авторозподілу. У іншій частині (де не укладено угоду) кримінальне провадження має розглядатися попередньо визначеним складом суду. У разі непередання розгляду виділеного кримінального прова- дження іншому складу суду будуть наявні під- стави констатувати порушення суб’єктив- ного критерію безсторонності суду, оскільки суд вже попередньо вирішить питання щодо події та складу діяння, кваліфікації та вину- ватості, у разі. якщо діяння вчинене у співу- часті, розглянувши та затвердивши угоду.

Посилання

Стан здійснення судочинства в Україні судами кримінальної юрисдикції у 2018 році. 105 с. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/Analiz_kramin_sud_2018.pdf

Стан здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення судами загальної юрисдикції у 2019 році. 105 с. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/Zbirka_analit_tablic_2019.pdf

Козій В. Практичні аспекти об’єднання і виділення кримінальних проваджень в суді. Науковий часопис Національної академії прокуратури України. 2017. № 2. С. 84–93.

Довідник із застосування статті 6 Європейської конвенції з прав людини Право на справедливий суд (кримінально-процесуальний аспект). 2014. 133 с. URL: https://www.echr.coe.int/Documents/Guide_Art_6_criminal_UKR.pdf

Правові позиції Європейського суду з прав людини: аналітичний огляд / О. М. Дроздов, О. В. Дроздова; за заг. ред. О. М. Дроздова, М. С. Ковтун, В. І. Ковтуна. Харків: Видавничий будинок «Фактор», 2018. 624 с.

Литвин О.В. Кримінально-процесуальне доказування у стадії судового розгляду: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.09. Одеса, 2016. 214 с.

Капліна О.В. Проблеми забезпечення розгляду кримінального провадження на підставі угод незалежним і безстороннім судом. Journal of the National Academy of Legal Sciences of Ukraine. 2019. Vol. 26. №. 2. С. 47–58.

Постанова ККС ВС від 12 лютого 2019 року, справа № 489/3/15-к. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/80181362

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-07-29

Номер

Розділ

СЕКЦІЯ 4 КРИМІНАЛЬНИЙ ПРОЦЕС, КРИМІНАЛІСТИКА